Linkowanie wewnętrzne – jak prawidłowo je wykonać pod SEO?

Każdy lubi takie czynności, które nie wymagają dużej ilości czasu, ale przynoszą wielkie efekty. Na takim zadaniu skupimy się w tym artykule. W dalszej jego części omówimy linkowanie wewnętrzne i to, jak je prawidłowo wykonać pod SEO.

Czym jest linkowanie wewnętrzne?

Definicja linkowania wewnętrznego mówi o tym, że jest to element optymalizacji SEO polegający na dodawaniu odnośników do innych adresów URL w obrębie własnej strony. Oznacza to, że odbiorca może czytać tekst o jakimś bardziej ogólnym zagadnieniu, ale przez jedno kliknięcie może znaleźć się w szczegółowym temacie, który jest mocno powiązany z głównym zagadnieniem.

Linkowanie wewnętrzne – jakie przynosi efekty?

Być może największym atutem tej czynności jest duża liczba efektów, które za sobą niesie. Oto kilka z nich.

Łatwiejsza nawigacja po stronie

Czytelnik nie ma problemu ze znalezieniem poszczególnych artykułów. Jeżeli czytając dowolny tekst, zainteresuje się jakimś pobocznym tematem, to nie musi go wynajdywać na własną rękę. Wystarczy, że raz kliknie i już mu się otworzy inny, interesujący go artykuł.

Budowa marki

Odbiorcy odnoszą wrażenie, że mają do czynienia z ekspertami w swoim fachu. Takie myślenie ludzi bardzo wpływa na liczbę klientów. Oprócz tego zwiększa się czas przebywania na stronie, a to także buduje rozpoznawalność marki.

Widoczność w Google

Idealnym przykładem potwierdzającym ten element jest Wikipedia. Na niej znajdujemy nieskończoną wręcz liczbę odnośników. Co to powoduje? Wikipedia we wielu tematach wyświetla się w wyszukiwarce jako pierwsza albo jedna z pierwszych pozycji.

Nie jest to dzieło przypadku. Na pozycjonowanie strony oprócz jakości treści wpływają również odnośniki. Im więcej zastosujemy linkowania wewnętrznego, tym większe są szanse na wysoką pozycję w Google.

Jak wykonać linkowanie wewnętrzne?

Nie ma jakiejś uniwersalnej zasady, która dokładnie wyjaśni, jak prawidłowo przeprowadzić linkowanie wewnętrzne. Pomocne może być jednak jasne sprecyzowanie celu tego procesu, a jest nim ułatwienie poruszania się po stronie. Oprócz tego warto skupić się na dwóch niżej wymienionych elementach.

Częstość dodawania odnośników

Nie można przesadzić w żadną ze stron. Ani za mało, ani za dużo – to jest odpowiednia ilość – a dokładniej powinno się umieszczać odnośniki mniej więcej co 500-1500 zzs.

Rodzaje odnośników

Są to tzw. teksty kotwiczące, czyli anchory. Są to treści, w które należy kliknąć, aby przenieść się do innej podstrony. Istnieje zatem wiele ich rodzajów, między innymi: adresy URL, nazwy marki, czy frazy kluczowe.

Podsumowując

  • Linkowanie wewnętrzne to element optymalizacji SEO polegający na dodawaniu odnośników do innych adresów URL w obrębie własnej strony.
  • Przynosi ono mnóstwo efektów, m.in. budowę marki, łatwiejszą nawigację po stronie, czy też zwiększenie pozycjonowania.
  • Przy wykonywaniu linkowania wewnętrznego warto pamiętać o częstotliwości dodawania odnośników oraz o ich rodzajach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *