Pisanie tekstów na bazie wytycznych – wskazówki

Sporo klientów zlecając pracę copywriterowi, podsyła również materiały bazowe. Czyli materiały, fragmenty zdań, na których dzieło autora powinno bazować, ale też nie być identyczne. Można powiedzieć, że to coś w stylu ściągania pracy domowej z internetu, ale jednak zmianie pewnych rzeczy. W tym artykule dowiesz się, jak wygląda pisanie tekstów na bazie wytycznych!

Pisanie tekstów na bazie wytycznych

Niektóre przedsiębiorstwa specjalizujące się w nowoczesnych rozwiązaniach, udostępniają swoje prywatne informacje, definicje. Wszystko po to, aby copywriter zapoznał się z tym i w miarę możliwości wplótł najważniejsze rzeczy w treść.

Kiedy dana firma przekazuje treści bazowe z archiwum firmy, ma pewność, że te informacje będą nowością i nie ma ich jeszcze w internecie. Może być to utrudnienie dla copywritera, ponieważ nie można zrobić wystarczającego researchu, co jest ważną częścią tworzenia treści.

Tworzenie treści na bazie wytycznych może odbywać się na dwa sposoby, w zależności od rodzaju bazy.

  • Jeśli źródło to materiały prywatne, to można korzystać z nich w dowolny sposób, bez obawy o plagiat. Jest pewność, że tych informacji nie ma jeszcze w sieci
  • Kiedy podstawą są materiały, które już są opublikowane np. na stronie firmy, to wtedy trzeba trochę pomyśleć, jak ułożyć tekst, aby nie był kopią.

Biorąc pod uwagę materiały opublikowane, należy przerobić je kompletnie od podstaw. Algorytmy Google znajdując duże podobieństwo umieszczają „skopiowaną” treść w niższych wynikach wyszukiwania. Jeśli nie zredagujemy treści, to przyniesie ona odwrotny skutek od zamierzonego.

Co jest ważne przy tworzeniu treści na podstawie wytycznych?

Wiemy już, że musimy zmienić cały bazowy artykuł od podstaw, ale są również inne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Czasami bazowe teksty nie mają nagłówków, dlatego copywriter musi je stworzyć tak, aby łączyło się to z resztą. Zazwyczaj treść, którą potrzebuje klient, była tworzona dla innych wytycznych, dlatego też autor musi zwrócić uwagę na słowa kluczowe i ewentualnie dodać je do tekstu. Wymaga to nieraz sporo kreatywności, żeby treść była atrakcyjna dla czytelnika oraz spójna

Wszystko jest ważne, ale nie koniecznie przy tworzeniu treści na social media, gdzie jak wiadomo, niektóre rzeczy wyglądają inaczej.

Pisanie tekstów na bazie wytycznych – podsumowanie

Jak widać stworzenie dobrego tekstu na podstawie treści ogólnodostępnych, gdzie można zrobić research jest w miarę łatwe, ale wymaga dużo kreatywności. Za to stworzenie czegoś z informacji prywatnych firmy jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza spotykając się z tematem po raz pierwszy.

Pisząc cokolwiek, bez względu na rodzaj bazy, należy pamiętać o zasadach SEO. To one są w dużej mierze wyznacznikiem tego, ile osób zajrzy na stronę klienta.

Nie należy zapominać, że spełnienie wszystkich wytycznych nie jest całością sukcesu. Zawsze można doradzić coś klientowi, i o ile wyrazi zgodę lub chęć, to można pomyśleć nad nieszablonowym, interesującym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *