Plain language – jak tworzyć treści zgodnie z tą ideą?

Problem tworzenia treści w przejrzysty sposób urósł współcześnie do olbrzymich rozmiarów. Stosowanie prostego języka znacznie usprawnia komunikację oraz przepływ informacji. Spraw, aby Twoja twórczość była jakościowa i zacznij korzystać z plain language!

Czym jest plain language?

Plain language, czyli prosty język, to umiejętność tworzenia treści w sposób jasny i zrozumiały dla każdego odbiorcy.

Cel wspomnianego narzędzia zrozumiesz na poniższym przykładzie:

Przed Po
W przypadku nieposiadania adresu e-mail należy wskazać aktualny numer telefonu. Jeżeli nie posiadasz adresu e-mail, wpisz swój numer telefonu.

Atuty prostego języka

Korzystanie z plain language niesie za sobą wiele zalet. Poznaj niektóre z nich:

  • Twoje treści będą popularne;
  • zwiększysz atrakcyjność swoich ofert;
  • zdobędziesz nowych klientów;
  • unikniesz licznych pytań o wyjaśnienie poszczególnych elementów tekstu;
  • nawiążesz bliższą relację z odbiorcami;
  • czytelnicy Cię zapamiętają.

Zastosowanie plain language

Chcesz zacząć korzystać z prostego języka, ale nie wiesz, gdzie możesz go zastosować? Sprawdź poniższe przykłady:

  • umowy;
  • pisma urzędowe;
  • opis oferowanych usług bądź produktów;
  • artykuły dydaktyczne;
  • instrukcje obsługi;
  • codzienna komunikacja z klientami.

Przeczytaj również: Human-first content – jak tworzyć takie treści?

Mów do mnie prosto – czyli jak korzystać z plain language?

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z prostym językiem, musisz wiedzieć, że istnieje kilka podstawowych zasad, których musisz się trzymać.

Używaj zrozumiałych słów

Zastanów się, jak przekazać swoją myśl w prosty sposób. Twoje treści muszą być w pełni jasne dla każdego odbiorcy już po pierwszym przeczytaniu.

Stawiaj kropkę

Twój tekst będzie przejrzysty, jeżeli będziesz konstruować proste zdania. Pamiętaj, że                     w pewnych sytuacjach kropka jest lepsza od przecinka.

Postaw się w sytuacji odbiorcy

Twórz treści, tak jakbyś Ty był ich odbiorcą. Musisz wiedzieć, do kogo kierujesz swój tekst. Przeczytaj go kilka razy i zastanów się, czy jest on w pełni zrozumiały.

Możesz także dać go do przeczytania innej osobie, która doradzi Ci, nad jakim fragmentem trzeba jeszcze popracować.

Zawrzyj tylko niezbędne informacje

Musisz wiedzieć, że odbiorca chce dotrzeć do interesujących go informacji szybko                             i prosto. Nie interesują go kwestie poboczne.

Przykładowo, podczas komunikacji drogą e-mailową z klientem informacje dodatkowe możesz zawrzeć pod główną treścią e-maila. Wasza komunikacja będzie dzięki temu przejrzysta.

Stosuj „narzędzia prostego języka”

Dziel tekst na sekcje. Korzystaj z nagłówków oraz wyliczeń. W ten sposób struktura Twoich treści będzie dla odbiorcy atrakcyjna wizualnie.

Brak powyższych elementów sprawi, że odbiorca tekstu znudzi się podczas jego lektury, co sprawi, że nie dotrwa do jego końca.

Zwróć także uwagę na odpowiedni rozmiar czcionki, interlinię czy pogrubienie kluczowych słów. Ponadto pamiętaj, iż najprościej jest wyjaśnić daną kwestię, podając konkretny przykład.

Zbuduj relację z czytelnikiem

Unikaj stosowania bezosobowych form. Musisz wejść w interakcję z odbiorcą i wskazać mu konkretne działania. Zwracaj się do niego na „Ty”.

Początki z plain language – co Ci pomoże?

Warto jest wiedzieć, że istnieją narzędzia, które ułatwią Ci wdrożenie prostego języka do Twoich treści. Można do nich zaliczyć m.in.:

  • pl;
  • dev.

Dlaczego plain language jest coraz bardziej popularny?

Oszczędność czasu, sprawna komunikacja i korzyści biznesowe. To tylko kilka elementów, które gwarantuje używanie prostego języka. Nic dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się z niego korzystać. Zacznij stosować plain language i przekonaj się o jego zaletach na własnej skórze!        

Autor tekstu: Paulina Paszkiewicz

Na co dzień łączy studia prawnicze z pracą w kancelarii prawnej. Zdobyte doświadczenie zawodowe, w szczególności z zakresu redagowania pism procesowych, przekłada na pasję do tworzenia treści o różnorodnej tematyce. Copywriting traktuje jako świetną okazję do stałego poszerzania wiedzy. Prywatnie miłośniczka kryminałów oraz entuzjastka kawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *