Przechowywanie danych w chmurze – jak działa i czy jest bezpieczne?

Codziennie coś tworzysz – od zdjęć nowo zasadzonych bratków po prezentacje w Power Poincie, które ocalą dobre imię firmy. Pomysły nawarstwiają się, a wraz z nimi przybywa danych, które trzeba w jakiś sposób przechować. Tutaj z pomocą przychodzi nam… chmura.

Na czym polega przechowywanie danych w chmurze?

Zaproponowane przez nas tłumaczenie może wydać się dosyć nietypowe, ale przecież w życiu chodzi o to, żeby się wyróżniać 😉 Pamiętasz wiersz Juliana Tuwima o Dyziu Marzycielu? Rzeczony Dyzio marzył, żeby widziane przez niego obłoczki zamieniły się w rzeczywiste smakołyki. W dobie rozwijającej się technologii, masz możliwość stworzenia sobie wirtualnej chmury z „frykasami” w postaci zdjęć pierwszych kroków Twojego dziecka czy filmów z jazdy testowej najnowszym modelem Ferrari, który na pewno kiedyś kupisz 😊

Sprawdź, Jak napisać skuteczną reklamę produktu?

Z perspektywy nieco mniej „bujającej w obłokach”, przechowywanie w chmurze oznacza bezpieczne zapisanie wszystkich ważnych plików i dokumentów w zdalnej bazie danych. Twoje pliki są synchronizowane na wszystkich urządzeniach (komputer, tablet, telefon), dzięki czemu uzyskujesz do nich dostęp w czasie rzeczywistym w szkole, w pracy lub w drodze. Z konta w chmurze możesz korzystać w aplikacjach komputerowych obsługiwanych przez systemy Windows i Mac. Oczywiście dostępne są również aplikacje mobilne na urządzenia z systemem iOS i Android oraz w przeglądarkach internetowych.

Jakie jeszcze „obłoczkowe” funkcje są do Twojej dyspozycji?

Skoro już zdecydowałeś się na przechowywanie swoich cennych danych w chmurze, opowiemy Ci, co jeszcze możesz z nimi zrobić. Oto kilka najważniejszych funkcji:

  • Udostępnianie plików i łącz

W codziennym pędzie życia korzystanie z technologii powinno być szybkie i łatwe w obsłudze. Takie też jest udostępnianie plików z chmury. Jedyne co musisz zrobić, to udostępnić łącze, aby wysyłać rozmaite pliki dowolnej osobie, nawet jeśli nie ma ona w rzeczonej chmurze konta. Na pewno pamiętasz sytuacje podczas prób wysyłania maili z załącznikiem, kiedy to plik okazuje się być za duży i wiadomość nie może zostać wysłana. Spokojnie, udostępniane przez Ciebie z pozycji chmury treści mogą przekraczać nawet 2 GB!

  • Skaner dokumentów

Od teraz nasze innowacyjne pomysły na start-up, zapisane na przysłowiowej „serwetce”, stają się łatwym do wyszukania i udostępniania plikiem. Kto wie, być może właśnie dzięki temu Twój pomysł na cukierniczy biznes, wreszcie zostanie wcielony w życie ze (słodkimi) korzyściami dla Ciebie i klienta 😊?

  • Automatyczne tworzenie kopii zapasowych

Czy Twój Reksio właśnie śpi w najsłodszej pozycji na świecie? Czas na serię zdjęć (tylko bez flesza i dźwięku migawki). Niechcący usunąłeś 70 zdjęcie z serii, a piesek akurat tak uroczo poruszył łapką przez sen? Bez obaw, kariera Reksia w modelingu uratowana – masz przecież kopię.

  • Możliwość dzielenia się uwagami, przemyśleniami, refleksjami

Być może zabrzmi to zbyt górnolotnie, jednak mamy tutaj na myśli klasyczną, ale jakże skuteczną burzę mózgów. Udostępniane przez Ciebie i współpracowników treści możecie wspólnie komentować, tworzyć listy zadań oraz mapy myśli. Koniec z bezsensownym mazaniem wysłużonym markerem po i tak już sfatygowanej białej tablicy!

Czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne?

Bezpieczeństwo Twoich danych stawiane jest za priorytet. Zapewne powiesz „Słyszałem to już wiele razy”. Spokojnie, nie rzucamy słów na wiatr. Przechowywane na dysku treści są dokładnie szyfrowane. Możesz ukryć poufne informacje nie tylko za pomocą hasła, ale również przypisać im chroniony kodem PIN. Oczywiście nie zapominaj, żeby nie udostępniać go osobom trzecim.

Bujanie w obłokach ma swoje zalety, czyli postaw na chmurę

Przechowywanie danych w chmurze to bezpieczna metoda zdalnego gromadzenia plików i dokumentów w jednym miejscu. Możesz uzyskać do nich dostęp z każdego miejsca z pozycji komputera, telefonu czy tabletu. Jest to narzędzie przydatne zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych. Nie ma sensu się dłużej zastanawiać! Kreuj, skanuj, dziel się!

Autor tekstu: Katarzyna Małkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *