Jak urządzić stanowisko pracy copywritera w domu?

Komfortowy i wygodny tryb pracy online z pozycji domowego zacisza to marzenie niejednego pracownika. W przypadku copywritera jest ono całkiem realne, a często wręcz konieczne. W jaki sposób zorganizować stanowisko pracy copywritera w domu, tak, aby nie kolidowało ono z przestrzenią prywatną, ale jednocześnie było funkcjonalne?

Miejsce do pracy dla copywritera w domu – gdzie je urządzić?

Przekształcenie jednego z domowych pomieszczeń w mini biuro to z pewnością najprostsze i najlepsze rozwiązanie, które daje dużą autonomię i niezależność. Nie wszyscy jednak, dysponujemy tak dogodnymi warunkami mieszkaniowymi i częściej musimy zdecydować o urządzeniu miejsca do pracy w jednym z pokoi, które użytkujemy na co dzień.

Sypialnia, salon, a może kuchnia?

Pomieszczenia, w których najtrudniej jest o utrzymanie koncentracji siłą rzeczy najmniej nadają się na funkcje biura. Odgłosy z kuchni, wciągający film na ekranie, rozmowy z innymi domownikami, otwieranie i zamykanie drzwi… To tylko niektóre z tzw. rozpraszaczy uwagi. Dlatego też: kuchnia, pokój dziecięcy, przedpokój, a nawet salon odpadają już w przedbiegach. Praca w tych miejscach będzie ciągle zakłócana, a nasza cierpliwość i opanowanie będą stale poddawane próbom silnej woli.

Pozostaje nam zatem sypialnia – z dużym, kusząco miękkim i wygodnym łóżkiem w centrum pokoju. Czy to, aby na pewno idealne miejsce na stanowisko pracy copywritera?

Sypialniane mini biuro

Tak! Wbrew pozorom to właśnie pokój sypialniany jest najczęściej rekomendowanym pomieszczeniem na urządzenie stanowiska pracy online. Dlaczego?

  1. Na ogół służy nam wyłącznie nocą, podczas gdy za dnia jest najmniej użytkowanym pomieszczeniem.
  2. Kojarzy nam się z miejscem regeneracji psychofizycznej oraz ze świeżą dawką energii i motywacji do działania o poranku.
  3. Zazwyczaj jest aranżowana w stonowanych kolorach, bez nadmiaru dodatków, spójnie i przejrzyście, co sprzyja zebraniu myśli.

Sypialnia ze względu na swój prywatny charakter sprzyja wyciszeniu i „zanurzeniu” się w czynnościach wykonywanych tu i teraz. „Zapomniana” w ciągu dnia przez domowników jest idealnym miejscem na zorganizowanie kącika roboczego i utrzymanie koncentracji.

Przeczytaj również: Portfolio copywritera, czyli kilka słów o prezentacji tekstów

Stanowisko pracy copywritera w domu – jak je urządzić w sypialni?

Decydując się na pracę zdalną, należy zadbać o kilka podstawowych kwestii, tj. ergonomię stanowiska pracy, jego funkcjonalność oraz dostęp do multimediów. Pamiętaj, aby stanowisko pracy wyposażyć w:

  • biurko – solidne, wielkościowo dostosowane do możliwości pomieszczenia, w którym się znajduje, blat roboczy powinien pomieścić sprzęt komputerowy i ewentualne akcesoria biurowe; ciekawym rozwiązaniem jest mebel z regulacją wysokości i dodatkowymi szufladami;
  • fotel – wyprofilowany z regulowanymi podłokietnikami, siedziskiem i oparciem, miękki, obrotowy i stabilny, który nie krępuje ruchów. Warto przemyśleć kwestię zagłówka i możliwości zmiany pozycji fotela na czas odpoczynku, a także rozważyć zakup podnóżka;
  • elektronika – stabilne połączenie sieciowe, swobodny dostęp do gniazd, listwy zasilające, podstawka pod monitor (dla komputerów stacjonarnych), zapasowy sprzęt (klawiatura, mysz, mobilny router WiFi), dodatkowy monitor, słuchawki wyciszające, oświetlenie przyjazne dla oka itp.

Kreatywność i ciągłe poszerzanie wiedzy są wpisane w zawód copywritera, dlatego też, oprócz powyższej bazy, warto zatroszczyć się o detale motywujące. Tablica z inspirującymi materiałami czy półki na książki w zasięgu ręki z pewnością ułatwią codzienną pracę. Z kolei proste ćwiczenia rozciągające i krótki spacer na świeżym powietrzu wspomogą zmęczone wielogodzinną pracą umysł i ciało.

Miejsce do pracy dla copywritera – podsumowanie

Branża copywritingu to szereg możliwości rozwoju, różnych form zatrudnienia oraz komfort pracy zdalnej, ale to także sprawdzian umiejętności organizacji pracy własnej i dyscypliny wewnętrznej. Przepis na sukces warto zatem zacząć od małych kroków, a praktyczne i funkcjonalne stanowisko pracy copywritera w domu to pierwszy z nich. Właściwa przestrzeń, swobodny dostęp do wiedzy i ćwiczenie pozytywnych nawyków pracowniczych to niezbędne elementy wydajnej pracy, a także niezbędny ekwipunek w drodze na szczyt.

Autor tekstu: Paulina Miklaszewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *