Czym jest quick commerce? Poznaj zalety i wady szybkiego handlu

Dostarczenie zamówienia w mniej niż 60 minut to cecha modelu sprzedaży quick commerce (lub q-commerce). Dzięki błyskawicznym dostawom żywności i innych, niezbędnych produktów oszczędzamy nasz cenny czas. Czym jeszcze charakteryzuje się szybki handel? Koniecznie przeczytaj!

Co to jest quick commerce?

Quick commerce (lub q-commerce) to model handlu internetowego. Charakteryzuje się bardzo szybkim czasem dostawy — w mniej niż godzinę. Kupić możemy przede wszystkim żywność, ale także produkty, których używamy na co dzień, jak np.: kosmetyki, leki. Jedną z bardziej znanych międzynarodowych platform oferujących taką usługę jest Glovo.

Pandemia w znacznym stopniu zmieniła przyzwyczajenia zakupowe konsumentów. Kiedy nie mogliśmy wychodzić z domu, zakupy przez Internet okazały się skutecznym rozwiązaniem. Obecnie przedsiębiorstwa zaczęły oferować błyskawiczne dostawy najbardziej potrzebnych produktów. W jaki sposób firmy tak szybko dostarczają zamówienia konsumentów?

Po pierwsze, w sprzedaży online dostępne są niewielkie ilości towarów, na które jest największy popyt. Po drugie, firmy otwierają tzw. dark store, czyli małe magazyny zlokalizowane w miastach. Dzięki sieci takich punktów mogą realizować szybką dostawę na określonym obszarze. W magazynach nie odbywa się sprzedaż stacjonarna, dlatego kompletowanie zamówienia jest wykonywane ekspresowo.

Zalety i wady quick commerce dla klientów

Dla konsumentów dużą zaletą quick commerce jest wygoda. Kiedy po długim dniu nie mamy już siły spędzać godzin w sklepie, z pomocą przychodzą szybkie dostawy. Niezależnie od pory dnia i nocy możemy w mgnieniu oka otrzymać to, czego potrzebujemy. Oszczędzamy czas, ale także pieniądze związane z dotarciem do sklepu. Usługa ta sprawdza się także w przypadku osób starszych, chorych, które nie mają możliwości samodzielnego wychodzenia z domu.

Szybki handel może mieć także wady z punktu widzenia klientów. Przede wszystkim, zamawiając przez Internet, nie możemy fizycznie sprawdzić produktu. Dodatkowo, podczas szybkiego pakowania zamówienia, może dochodzić do pomyłek lub braku części towaru. Na niekorzyść przemawiają również wysokie koszty dostawy.

Zalety i wady quick commerce dla firm

Także w przypadku przedsiębiorstw q-commerce przynosi kilka korzyści. Firmy mogą pozyskać nowych klientów i dzięki temu zwiększyć sprzedaż. Wdrażanie usługi, na którą jest popyt, pozwala utrzymać się na rynku. Odpowiada to na potrzeby klientów i poprawia wizerunek marki. Jeśli cały proces zakupowy przebiegnie szybko i pomyślnie, klient na pewno wróci do nas ponownie, a co za tym idzie – zwiększy się jego lojalność wobec firmy.

Minusem są koszty związane z wynajmowaniem magazynów, ale również z transportem produktów. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek pomyłek musimy liczyć się z negatywnymi opiniami konsumentów. Dodatkowo większość osób nadal woli robić zakupy spożywcze w sklepach stacjonarnych.

Przyszłość q-commerce

Handel elektroniczny ciągle intensywnie się rozwija. Robienie zakupów przez Internet, zwłaszcza dla młodych ludzi, jest właściwie codziennością. Wymagania klientów dotyczące realizacji zamówień online są niezmienne – liczą się wygoda (prosty proces zakupowy) oraz maksymalnie szybki czas dostawy. Obecnie w Internecie możemy znaleźć i nabyć praktycznie każdą rzecz, o jakiej pomyślimy. Nic więc dziwnego, że coraz częściej wybieramy właśnie tę formę zakupów. Możliwość kupna produktów także codziennego użytku, które dodatkowo zostaną błyskawicznie dostarczone, jest bardzo wygodna. Większość dużych marketów, jak np.: Carrefour czy Kaufland, już wdrożyło usługę q-commerce.

Jak czytamy w Raporcie e-commerce w Polsce z 2022 roku:

  • 77% internautów deklaruje kupowanie online,
  • 75% kupuje w polskich e-sklepach.

Najważniejsze cechy quick commerce – podsumowanie

W czasie pandemii, jak i po niej, zakupy przez Internet stały się coraz bardziej powszechne. Usługa szybkiego handlu gwarantuje błyskawiczne dostarczenie towaru do kupującego — głównie produktów pierwszej potrzeby. Firmy nieustannie polepszają jakość obsługi klienta. Wszystko po to, aby cały proces zamawiania był bezpieczny, wygodny, ale także zachęcił konsumenta do kolejnych zakupów.

Autor tekstu: Paulina Tokarzewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *