Schludna prezentacja treści jest jednym z kluczowych czynników wpływających na rozpoznawalność marki w internecie. Nawet najbardziej merytoryczny artykuł nie odniesie sukcesu, jeśli będzie sprawiać wrażenie niechlujnego i chaotycznego. Czym jest UX writing i jak pisać zgodnie z jego zasadami? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Czym jest UX writing?
W świecie technologii cyfrowych nie wystarczy już, aby reklamowany produkt dobrze wyglądał. Musi on być też łatwy i przyjemny w użyciu. W tym właśnie miejscu pojawia się filozofia UX writingu. Jest to sposób przygotowania tekstów, który na pierwszym miejscu stawia ich przydatność z perspektywy odbiorcy.
Celem UX writingu jest dostarczenie użytkownikom jasnych i zwięzłych instrukcji, które wzmocnią ich pozytywne doświadczenia płynące z zakupu. W przypadku aplikacji i interfejsów webowych mówimy najczęściej o etykietach przycisków czy komunikatach o błędach. Natomiast w odniesieniu do przedmiotów fizycznych będą to samouczki lub podręczniki użytkowania.
UX writing – jak pisać zgodnie z jego zasadami?
Wiemy już, co kryje się pod pojęciem UX writingu. Teraz opowiemy Ci o tym, w jaki sposób możesz wykorzystać to podejście do poprawy jakości własnych materiałów.
Zrozum swoich odbiorców
Podstawą skutecznej komunikacji językowej jest w pierwszej kolejności ustalenie tego, do kogo właściwie piszemy. UX writing zakłada stworzenie profilu potencjalnej grupy docelowej, wybadanie ich potrzeb, problemów, motywacji, obaw, a także tego, w jaki sposób wchodzą oni w interakcję z Twoją ofertą. Tylko w ten sposób będziesz w stanie trafić do tych, do których kierujesz swój przekaz.
Innym kluczowym aspektem jest język, jakiego używasz. Staraj się ograniczyć użycie wyniosłego i górnolotnego słownictwa. Tworzy to zbędne poczucie dystansu, a w skrajnych przypadkach może skutecznie zniechęcić czytelnika do wykonania pożądanej przez ciebie akcji.
Ułatw czytanie, dbając o przejrzystość
Zaplecze tekstowe otaczające produkt lub usługę ma niebagatelny wpływ na odbiór całości. Ostatnie, o czym marzy zmęczony codziennym życiem klient, to przeglądanie długich i nudnych ścian tekstu niewnoszących nic konkretnego. Warto więc zadbać o to, aby najważniejsze cechy przedmiotu zostały wyróżnione i były przyjemne dla oka.
Wykorzystanie elementów takich jak: odstępy, akapity, pogrubienia, punktory czy nawet dobranie odpowiedniego kroju czcionki nic nie kosztuje, za to z powodzeniem wpływa na wyniki sprzedaży.
Przeczytaj również: Portfolio copywritera, czyli kilka słów o prezentacji tekstów
Jeśli posiadasz aplikację lub stronę internetową, dobrym pomysłem będzie zaimplementowanie obsługi trybu ciemnego oraz wysokiego kontrastu, co uczyni je bardziej przystępnymi dla osób z niepełnosprawnościami.
Nie bój się skorzystać z pomocy profesjonalisty
Zastosowanie naszych porad pomoże skutecznie ugruntować pozytywny wizerunek marki na rynku. Nie zawsze jednak wszystkie poprawki da się wprowadzić łatwo i bezproblemowo. W takiej sytuacji zalecamy skorzystanie z usług zawodowego copywritera, który sprawnie uporządkuje aspekty Twojej działalności związane ze słowem pisanym. Zadba on o stworzenie jednolitego przekazu we wszystkich kanałach komunikacji, a także upewni się, że publikowana treść jest jasna i przejrzysta.
Dodatkową korzyścią zatrudnienia copywritera jest jego wiedza z zakresu języka sprzedaży. Tego typu specjaliści potrafią bez problemu tworzyć lekkie oraz przyjemne w odbiorze teksty, których zadaniem jest wywołanie określonych emocji lub skłonienie do działania. Jeśli więc zależy Ci na budowaniu długotrwałych relacji z klientami, warto rozważyć umieszczenie takiej osoby w swoim zespole.
UX writing – podsumowanie
UX writing to sposób tworzenia materiałów pisanych oparty o zasadę użyteczności dla czytającego. Aby z niego skorzystać, należy pamiętać o kilku prostych zasadach, takich jak zrozumienie potencjalnej grupy odbiorców czy zadbanie o przejrzystość dostarczanych konsumentom materiałów. Warto także skorzystać z pomocy copywritera, który pomoże dostosować założenia UX writingu do potrzeb konkretnego biznesu.
Autor tekstu: Jakub Sulkowski