O poranku często dosięga nas dylemat: jak się ubrać? Do pracy, na rozmowę rekrutacyjną czy tylko na kawę z przyjaciółką – każda okazja zmusza do zastanowienia się nad doborem propozycji domowej garderoby. Mniej oficjalne okoliczności nie wywołują bólu głowy. Wydarzenia, które wymagają „stroju galowego” również nie. Problematyczny może być ubiór do pracy w biurze. Z pomocą przychodzi „dress code”.
O „dress codzie” w szybkim wyjaśnieniu
Tłumacząc dosłownie z angielskiego, „dress code” jest to „kod ubierania się”, czyli zbiór zasad, którymi powinniśmy się kierować, dostosowując swój ubiór do danej firmy czy instytucji. W świecie biznesu często jest to ważny element codziennej, pracowniczej egzystencji. Ujednolicony strój w miejscu pracy wskazuje jasno: mamy do czynienia z profesjonalistami, którzy dbają o każdy detal.
Kod, którym powinniśmy się posługiwać, by odpowiednio skonstruować elementy naszego uniformu, powinien uwzględnić nie tylko wymagania pracodawcy, ale także zasady kultury osobistej i umiejętności odnalezienia się w określonych normach okolicznościowych.
Jak ubrać się do pracy w biurze?
W pracy biurowej często mamy do czynienia z klientami bądź petentami, dlatego istotne jest, by zrobić pierwsze dobre wrażenie, które może znacznie pomóc w osiągnięciu wymarzonego kontraktu czy w wysokiej sprzedaży. Nie pomoże nam w tym niechlujny, zbyt luzacki strój. Taki nieprofesjonalizm w doborze naszego uniformu może zostać uznany za brak szacunku do osoby, którą obsługujemy.
Przeczytaj także: Real time marketing (RTM) – co to takiego?
Istotnym czynnikiem, który wpływa na to, jak powinniśmy ubierać się do tego rodzaju obowiązków, jest rodzaj funkcji, jaką pełni pracownik biurowy. Innej stylizacji potrzebuje adwokat, a innej pracownik obsługi klienta w firmie usługowej. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich wykonujących pracę biurową powinny być następujące zasady „dress codu”:
- schludność – niedopuszczalne są plamy i zagniecenia; w przypadku panów spodnie i koszule powinny być odpowiedniej długości; u pań podobnie jest z bluzkami i spódnicami;
- skromność – jeśli na rękach są tatuaże, powinny być one zakryte; ekstrawaganckie dodatki typu duże kolczyki też muszą zostać usunięte; z biżuterii wystarczy obrączka, pierścionek i elegancki zegarek;
- stonowane kolory – najlepiej czarny i biały, ewentualnie grafit i odcienie niebieskiego;
- elegancja – bluzę z kapturem czy T-shirt zostawmy na wyjście wieczorowe; u Panów najlepiej sprawdza się zestaw: koszula, marynarka, spodnie; u Pań: spódnica, stonowana bluzka i żakiet;
- klasa, niekoniecznie kasa – odzież nie musi kosztować majątku u najbardziej popularnego producenta; ważne, by była stonowana i z wyczuciem smaku.
W „dress codzie” może być wygodnie jak w dresie
Ubiór do pracy biurowej nie musi kojarzyć nam się z niewygodnymi, „sztywnymi” elementami, w których ośmiogodzinna praca będzie nam się jawić jako straszliwe przeżycie. Można na przykład zamiast garniturowej marynarki założyć sztruksową, zamiast pantofli mokasyny – moc elegancji i profesjonalizmu nadal będzie z nami.
Autor tekstu: Kamil Rycerz