Firmowy fanpage na Facebooku – jak go skutecznie prowadzić?

Facebook jest obecnie największym i najbardziej liczącym się medium społecznościowym na świecie. Prowadzenie biznesu dzisiaj nie jest możliwe bez posiadania fanpage’a na tym portalu. Jego organizacja z początku może wydawać nam się trudna. Po przeczytaniu poniższego artykułu okaże się jednak, że jest to bardzo proste!

Firmowa strona na Facebooku – co to takiego?

Gigant Marka Zuckerberga umożliwia swoim użytkownikom prowadzenie stron tematycznych, nazywanych fanpage’ami. Są one przeznaczone dla firm, artystów oraz różnych organizacji mogących z ich pomocą publikować zachęcające treści. Dzięki temu możliwe jest nawiązanie kontaktu z klientami bądź fanami i poszerzenie grona odbiorców.

Jak założyć fanpage?

Pierwszym warunkiem, który musimy spełnić, jest posiadanie profilu prywatnego. Następnie możemy skorzystać z kreatora, który pozwoli nam założyć stronę. Pamiętajmy, aby przy tworzeniu naszej firmowej witryny uzupełnić następujące informacje:

  • podać wszystkie dane swojej firmy;
  • wybrać odpowiednią kategorię, która będzie odpowiadać naszej działalności;
  • do istniejącego już profilu dodać fotografie.

Zalety posiadania firmowej strony

Jakie korzyści daje nam posiadanie takiego fanpage’a? Jest ich wiele. Musimy zdać sobie sprawę, że w obecnych czasach praktycznie każdy, kto chce sprawdzić wiarygodność danego przedsiębiorstwa, zagląda na Facebooka, LinkedIna bądź Instagrama. Posiadanie strony na jednym z takich portali pozwoli nam zbudować autorytet w oczach klientów. Liczba użytkowników medium Zuckerberga wynosi obecnie 2,8 miliarda, czyli 35% ludności świata! Jest to więc kopalnia nowych konsumentów i wspaniałe narzędzie do promowania własnej marki.

Przeczytaj także: Family friendly content – sposób na popularność?

Jak prowadzić fanpage na Facebooku?

Dobrze, wiemy już, czym jest firmowa strona na Facebooku, jak ją założyć i znamy jej zalety. Jak jednak ją prowadzić, aby działała skutecznie niczym magnes na klientów? Oto kilka porad.

Pamiętajmy o dokładnym uzupełnieniu profilu

Nasi odbiorcy chcą wiedzieć jak najwięcej o przedsiębiorstwie. Warto więc, abyśmy uzupełnili nasz fanpage o takie informacje jak: siedziba, dane kontaktowe, profil działalności, czy chociażby linki do innych stron, na których można nas odnaleźć w Internecie. Ciekawym rozwiązaniem może być utworzenie pola „nasza historia”. Zamieśćmy tam nieco więcej ciekawych faktów o swojej firmie, np. jaka idea przyświecała jej założeniu.

Estetyka ma znaczenie

Przysłowie mówi „jak cię widzą, tak cię piszą”. Zasada ta odnosi się także do Internetu. Jeżeli szata graficzna naszej strony będzie niechlujna, odstraszy ona potencjalnych konsumentów. Zadbajmy więc o to, aby była jak najbardziej przyjazna i zachęcająca. Wszystkie elementy profilu powinny do siebie pasować. Zarówno avatar, zdjęcie w tle, jak i inne sekcje składające się na naszą witrynę.

Regularna publikacja treści

Nie wystarczy nam tylko założenie profilu publicznego. Prowadząc fanpage na Facebooku, powinniśmy regularnie publikować na nim treści. Inaczej nikt nie będzie na niego zaglądać. Warto pamiętać, aby publikowane treści były jak najwyższej jakości. W tym przypadku zdecydowanie nie liczy się ilość. Jaka może być zawartość wartościowego posta? Taka, która realnie daje coś odbiorcy. Nie piszmy „Cześć, co u Was słychać? Ładną mamy dziś pogodę”. Klient doskonale zdaje sobie z tego sprawę, w końcu również wygląda przez okno. Jeśli prowadzimy cukiernię, możemy np. regularnie publikować ciekawe przepisy, które zainspirują czytelników.

Nie walczmy z krytyką

Internet to oaza wolności. Każdy swobodnie może wyrażać w nim swoje zdanie. Również to krytyczne. Jeżeli pod naszym postem pojawi się negatywna opinia – nie kasujmy jej. Istnieje ryzyko, że ktoś to zauważy, a w konsekwencji zobaczy, że boimy się krytyki. Nie kłóćmy się pod żadnym pozorem z autorem komentarza. To bardzo źle wygląda. Starajmy się po prostu konstruktywnie wyjaśnić daną sytuację.

Fanpage na Facebooku – podsumowanie

Strona naszej firmy na Facebooku to inaczej fanpage. Jego założenie jest proste i daje dużo zalet w postaci np. zdobycia nowych klientów. Prowadząc taką witrynę, pamiętajmy, aby jak najdokładniej i najestetyczniej ją uzupełnić, regularnie publikować treści i spokojnie przyjmować krytykę.

Autor tekstu: Marcin Turski-Kępka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *