Masz problemy emocjonalne? Doświadczyłeś traumy? Przeżywasz kryzys? Pewnie się zdziwisz, że specjaliści mogą zalecić ci w takich sytuacjach pisanie, ponieważ ma ono moc terapeutyczną. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.
Pisanie ekspresywne – co to takiego?
Pisanie ekspresywne jest metodą terapeutyczną, która polega na codziennym pisaniu przez około 15-20 minut na temat trudnych emocji i bolesnych doświadczeń. Zaleca się ją szczególnie w przypadku następujących problemów: zaburzeń psychicznych i psychosomatycznych, stanów lękowych, depresji, lub zespołu stresu pourazowego. Jest to proste ćwiczenie, które w przypadku leczenia dolegliwości psychicznych wymaga jednak systematyczności, ponieważ jego pozytywne skutki zauważalne są dopiero po kilku tygodniach.
Pisanie ekspresywne niekoniecznie musi być formą terapii, może też być działaniem, które podejmiesz w czasie swoich chwilowych życiowych kryzysów. Warto spróbować, ponieważ ta metoda nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Potrzebujesz tylko kwadransa dla siebie, coś do pisania oraz zeszytu lub po prostu kartki.
Kto opracował metodę pisania ekspresywnego?
Pewnie zastanawiasz się, czy tak prosta metoda może być skuteczna i skąd wiadomo, że faktycznie poprawia samopoczucie psychiczne ludzi. Oto kilka informacji na ten temat. Autorami tej metody są dwaj naukowcy: James W. Pennebaker – amerykański psycholog społeczny pracujący na Uniwersytecie Teksańskim w Austin oraz Joshua M. Smyth – specjalista w zakresie zdrowia behawioralnego, wykładowca na Uniwersytecie Pensylwanii.
Badacze ci przeprowadzili eksperymenty na różnych grupach osób, co pozwoliło im na wyciągnięcie wniosku, że pacjenci mogą szybciej uporać się z traumatycznymi doświadczeniami dzięki pisaniu ekspresywnemu. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w książce Terapia przez pisanie, której autorami są wspomniani wyżej naukowcy.
Co daje pisanie ekspresywne?
Według specjalistów, ale także samych pacjentów, można wskazać na wiele korzyści stosowania tej metody – poniżej przeczytasz o tych najważniejszych.
Uwolnienie od negatywnych emocji
Jeśli jesteś niespokojny wewnętrznie, opanowany przez silne emocje, które poprzez swoją natarczywość nie pozwalają ci na wykonywanie codziennych obowiązków, to zatrzymanie się na 15-20 minut nad kartką papieru przyniesie ulgę. Przede wszystkim opisanie tego, co czujesz, pozwoli ci na uwolnienie się od złych emocji. Już nie ma ich w tobie, są na kartce. Nie musisz się też obawiać, że ktoś cię będzie oceniał lub wyjawi twoje sekrety – papier pod tym względem jest doskonalszy od ludzi.
Przeczytaj także: Czym są algorytmy Google i jak działają?
Oczyszczanie umysłu
Wyrzucenie z siebie emocji poprzez ich opisanie w naturalny sposób prowadzi do oczyszczenia umysłu. Teraz myślisz już racjonalnie. Do tej pory silne uczucia sprawiały, że mózg podsuwał ci też niewłaściwe rozwiązania, wyolbrzymiając często problemy lub koncentrował się tylko na wadach osób, które cię otaczają. Teraz jest inaczej – jest też szansa, że szybciej znajdziesz rozwiązanie problemu. Twój umysł wreszcie się oczyścił.
Redukowanie stresu
Nie masz w sobie silnych emocji, ponieważ już się ich pozbyłeś, twój mózg zaczął sprawnie myśleć – to wszystko sprawia, że jesteś spokojniejszy. Nagle poczułeś niesamowitą ulgę, rozluźniły się twoje mięśnie, nie masz ścisku w krtani i żołądku. A może nawet zaczynasz się uśmiechać? Na pewno nie trzeba ci tłumaczyć, że długotrwały stres powoduje, że organizm w celu oszczędzania energii zasila tylko to, co w danym momencie jest ci potrzebne do przetrwania. Czym szybciej uwolnisz się od długotrwałego stresu, tym lepiej dla ciebie.
Poprawienie jakości relacji interpersonalnych
Kiedy pozbyłeś się już trudnych emocji, to łatwiej będzie ci się komunikować z twoim otoczeniem. Wykażesz się większą cierpliwością, zrozumieniem i życzliwością w rozmowach, nawet na trudne tematy. To natomiast przełoży się na większą satysfakcję z relacjach międzyludzkich.
Kilka słów podsumowania o pisaniu ekspresywnym
Powyżej znalazłeś tylko najważniejsze informacje o pisaniu kreatywnym. Nie ma jednak wątpliwości, że to ćwiczenie pozwoli ci lepiej poznać samego siebie oraz rozwinie twoją samoświadomość, a to bardzo ważne w dzisiejszym zabieganym świecie.
Autor tekstu: Beata Lisowska