Czy warto iść na studia językowe? Perspektywy zatrudnienia

Języki są Twoją mocną stroną, jesteś wręcz urodzonym poliglotą i zastanawiasz się, czy lepszym wyborem będą studia lingwistyczne, czy może raczej kurs językowy. Ostatnio bardzo popularnym stał się trend, w którym pracodawcy zatrudniają przyszłych pracowników na podstawie rzeczywistych umiejętności komunikacyjnych, a nie dyplomu uniwersyteckiego. By móc podjąć świadomą decyzję, warto bliżej przyjrzeć się perspektywom zatrudnienia w naszym kraju.

Studia językowe czy kurs – zalety

Proponujemy, abyś najpierw rzetelnie ocenił swoje mocne i słabe strony, a to dlatego, że decydując się na studia językowe, będziesz musiał pracować systematycznie i skrupulatnie. Nauka na uczelni trwa na ogół od 3 do 5 lat, w trakcie której dokonasz wyboru specjalizacji – lingwistycznej lub filologicznej. Specjalizacja filologiczna to nauka nie tylko o języku, ale także o kulturze i historii danego kraju. Natomiast specjalizacja lingwistyczna obejmuje bardziej praktyczne aspekty wiedzy o języku, takie jak: gramatyka czy fonetyka, a także umożliwia naukę dodatkowego języka od podstaw. Pozwala to na zwiększenie Twoich kompetencji, konkurencyjności oraz wykreowanie wizerunku elastycznego i sumiennego pracownika.

Przeczytaj także: Call to action jako efektowne narzędzie marketingu

Jeśli jednak czujesz, że studia to nie Twoja bajka, możesz wybrać kurs językowy. Jest to, zdecydowanie prostsza i szybsza, metoda zdobycia umiejętności swobodnego posługiwania się językiem obcym. W trakcie rozmowy rekrutacyjnej, pracodawca sprawdzi płynność mówienia oraz poziom zaawansowania słownictwa, a także umiejętność łatwego nawiązywania kontaktu – wszystkie te czynności będziesz nieświadomie szlifował na zajęciach języka obcego!

Studia językowe a kurs – wady

Decydując się na studia językowe, musisz uwzględnić możliwość „potknięcia się”, to znaczy niezaliczenia jednego z przedmiotów lub niezdania egzaminu. Podjęcie decyzji o studiach wymaga samozaparcia i wysokiej motywacji, która może osłabnąć w trakcie, dlatego ważne jest, abyś nie wybierał ich mechanicznie, z braku lepszej opcji.

Z kolei podjęcie kursu językowego, chociaż krótsze w czasie, nie daje Ci gwarancji osiągnięcia założonego poziomu znajomości języka czy zdania egzaminu certyfikującego. Nie każdy kurs jest dobrze rozplanowany, być może będziesz potrzebował zajęć indywidualnych? Czy przewidziałeś to w swoim budżecie? Bo, nie oszukujmy się, kursy językowe do najtańszych nie należą.

Perspektywy zatrudnienia

Przejdźmy teraz do konkretów, mianowicie: Gdzie mogę pracować po studiach lingwistycznych, a gdzie po kursie językowym? Bardzo dużo zależy od ścieżki kariery. Jeśli zdecydujesz się ukończyć studia lingwistyczne, możesz znaleźć zatrudnienie m.in.:

– w social mediach

– na stanowisku mediatora językowego w przedsiębiorstwach

– w branży translatorskiej

– w instytucjach rządowych, jako badacz języka czy literaturoznawca.

Wybranie kursu językowego otworzy Ci ścieżkę kariery jako:

– pilot wycieczek

– rezydent

– dziennikarz

– pisarz.

Studia językowe – podsumowanie

Podsumowując, zarówno studia lingwistyczne, jak i kursy językowe otwierają wiele możliwości zatrudnienia, jednak nie są to tożsame formy przygotowania do przyszłego zawodu. Dlatego gorąco zachęcamy, abyś najpierw zastanowił się, kim chcesz być, jakie są Twoje mocne i słabe strony, a dopiero potem podjął (mamy nadzieję) świadomy wybór dotyczący własnej przyszłości.

Autor tekstu: Claudia Róża Janiszewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *